Stowarzyszenie

Sympatyków Pszczelarstwa

Nasze - Pszczoły

Wspieraj pszczoły

Gdy zginie ostatnia pszczoła, człowiekowi pozostaną cztery lata życia ? Albert Einstein

A A A

Głównym celem projektu jest propagowanie tradycyjnych, lokalnych potraw, zdrowego sposobu odżywiania mieszkańców Mazowsza w różnym wieku, zarówno dzieci jak i dorosłych, na dzień powszedni i na uroczyste wydarzenia rodzinne.
Podczas imprez plenerowych zaprezentowane zostaną walory smakowe lokalnych produktów pszczelich oraz innych produktów lokalnych wykorzystujących jako składniki produkty pszczele przygotowywane przez członków Sieci Dziedzictwa Kulinarnego z powiatów: legionowskiego, łosickiego, pszasnyskiego

Projekt dotyczy udziału Stowarzyszenia w dużej imprezie plenerowej 8 września 2018 r. - Święcie Gminy Jabłonna i VIII Festiwalu Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw.
Na to wydarzenie zaproszeni zostaną członkowie Sieci (lokalni pszczelarze) oraz potencjalni pretendenci do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze z powiatów: łosickiego, przasnyskiego i legionowskiego deklarujący wprowadzenie
produktów tradycyjnych w oparciu o produkty pszczele z pasieki.
Kandydaci będą prezentowali regionalne, tradycyjne produkty oparte o lokalne produkty pszczele. Ponadto, zostanie wydana broszura z ich recepturami, która dystrybuowana będzie wraz degustacją produktów.
Podczas imprezy odbędzie się degustacja tradycyjnych, wielu produktów i wypieków z produktami z ula wraz z dystrybucją przepisów z tych powiatów. Impreza przygotowana będzie w formie stoisk tematycznych:
- kuchnia - produkty z ula w dawnych przepisach i daniach,
- prezentacja slaydów obrazujących pracę bartnika dawniej i dzisiaj
- prezentację zwyczajów i tradycyjnych potraw z zaproszonych powiatów

Ponadto, w ramach projektu zostaną zorganizowane wyjazdy lokalnych pszczelarzy (członków Sieci i pretendentów do Sieci) na imprezy plenerowe do powiatów:
przasnyskiego (gmina Czernice Borowe),
łosickiego (gmina Stara Kornica)

gdzie prezentowane z możliwoscią degustacji będą :
- lokalne miody, pierzga, pyłek pszczeli
- degustacje potraw i ciast z miodem i pyłkiem (ze wsparciem Koła Gospodyń z powiatu legionowskiego)
- warsztaty dla dzieci o życiu i pracy pszczół w różnych porach roku
- prezentacje z komentarzem produktów pszczelich, jak powstają, skąd się biorą ect. (w tym prezentacja ogrodu miododajnego, pasieki edukacyjno - szkoleniowej, hotelu dla pszczół, pasieki na dachu Ratusza w Legionowie.)
Ponadto w ramach ww. imprez plenerowych, zostaną zorganizowane warsztaty dla najmłodszych o życiu pszczoły w różnych porach roku, a dla dorosłych prezentacja o właściwościach produktów pszczelich takich jaki różne rodzaje
miodów, pyłku, pierzgi, mleczka pszczelego, wosku i propolisu.

Projekt będzie realizowany w partnerstwie z Gminą Jabłonna.