Stowarzyszenie

Sympatyków Pszczelarstwa

Nasze - Pszczoły

Wspieraj pszczoły

Gdy zginie ostatnia pszczoła, człowiekowi pozostaną cztery lata życia ? Albert Einstein

Stowarzyszenie Sympatyków Pszczelarstwa
Nasze Pszczoły
Stowarzyszenie Sympatyków Pszczelarstwa
Warsztaty edukacyjne dla wszystkich grup wiekowych
Nasza Pasieka Edukacyjno - Szkoleniowa
Warsztaty edukacyjne dla wszystkich grup wiekowych
na dachu Urzędu Miasta w Legionowie
Mikropasieka miejska
na dachu Urzędu Miasta w Legionowie
prowadzony przez młodych pszczelarzy
Nasz Hotel dla Pszczół
prowadzony przez młodych pszczelarzy
z systemem nawadniania
Nasz Ogród Miododajny
z systemem nawadniania
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5
A A A

W niedzielę 24.02.2019 o godz. 12:00 w kościele parafialnym w Chotomowie odbyła się uroczystość poświęcenia figur św. Ambrożego.

Na uroczystość przybyli parafianie oraz członkowie Stowarzyszenia z różnych rejonów Mazowsza wraz z sześcioma dużymi figurami przedstawiającymi św. Ambrożego – patrona pszczelarzy. Zarząd Stowarzyszenia dołączył cztery mniejsze figury św. Ambrożego wykonane z naturalnego wosku pszczelego.

Prezes Stowarzyszenia powitał wszystkich obecnych, krótko przedstawił Stowarzyszenie do którego należy prawie 50 osób w różnym wieku i różnego zawodu, z których wielu należy do parafii Chotomów.  Przypomniał równiż zebranym, że baza edukacyjno- szkoleniowa Stowarzyszenia znajduje się „pod lasem” w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 1 w Chotomowie i że Stowarzyszenie kontynuuje tradycje pszczelarskie, nie tylko w deklaracjach, ale również w konkretnych działaniach. Starsi Koledzy pszczelarze z Chotomowa to kol. Jerzy Czauderna (84 l.) oraz ś.p. Maciej Pustelnik (83 l.). Korzenie pszczelarstwa na ziemi Chotomowskiej i Jabłonowskiej sięgają wiele dalej. Pszczelarze zwani dawniej bartnikami dostarczyli w roku 1339 do biskupstwa w Płocku 14 donic miodu. Było to wtedy 20% wszystkich dostarczonych miodów z całego terenu podległego pod Biskupstwo. Wskazuje to na to, że rejon Jabłonny obfitował w miody, że teren zamieszkiwała duża grupy bartników, a parafia Chotomów już w XIV wieku była dużym centrum życia religijnego. Wyprawa tych bartników w XIV wieku do Płocka, czy to Wisłą, czy może przez puszczę była zapewne wyprawą życia. Takie wyzwania podejmują także aktualnie sprawujące opiekę nad pszczołami lokalni mieszkańcy.

  

 

Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6

 

 

loading...
Aktualności
Otrzymane referencje
Dlaczego pszczoły giną ?
Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze

Nasze zdrowie w dużej mierze zależy od środowiska, w którym żyjemy, ale też od wartości zdrowotnej tego, co jemy. Mazowsze ma w dużej mierze charakter rolniczy, a to szczególnie zobowiązuje do przestrzegania zasad dobrej praktyki rolniczej i produkcyjnej. Dzięki rosnącej świadomości mieszkańców, właśnie na Mazowszu odnaleźć można smaczne, zdrowe, wysokiej klasy produkty, wytwarzane dzięki naturalnym procesom technologicznym, według tradycyjnej receptury, z surowców pochodzących z upraw ekologicznych i rolnictwa zintegrowanego. Członkowie naszego Stowarzyszenia są członkami Sieci dziedzictwa kulinarnego Mazowsza i oferują najwyższej jakości produkty pochodzenia pszczelego tj. mód, pyłek, pierzgę, propolis.

Czytaj więcej
Zadzwoń do nas +48 608 594 113
Wyślij nam wadomośćkontakt(at)nasze-pszczoly.pl
Nasz adresul. Ogrodowa 17
05-123 Chotomów
Polska

Wyszukaj sprzęt lub usługę

 

  

Dysponujemy dużą bazą sprzętu pasiecznego oraz ogrodniczego, a także możemy zaoferować swoje usługi. Zachęcamy wszystkich do korzystania z naszej wypożyczalni. Pieniądze z wynajmu są przeznaczane na ratowanie pszczół. Finansujemy z nich rozbudowę bazy pożytkowej dla pszczół w postaci zasiewów roślin i drzew miododajnych, zakup probiotyków dla pszczół oraz rozbudowę nowych rodzin pszczelich.