Stowarzyszenie

Sympatyków Pszczelarstwa

Nasze - Pszczoły

Wspieraj pszczoły

Gdy zginie ostatnia pszczoła, człowiekowi pozostaną cztery lata życia ? Albert Einstein

Stowarzyszenie Sympatyków Pszczelarstwa
Nasze Pszczoły
Stowarzyszenie Sympatyków Pszczelarstwa
Warsztaty edukacyjne dla wszystkich grup wiekowych
Nasza Pasieka Edukacyjno - Szkoleniowa
Warsztaty edukacyjne dla wszystkich grup wiekowych
na dachu Urzędu Miasta w Legionowie
Mikropasieka miejska
na dachu Urzędu Miasta w Legionowie
prowadzony przez młodych pszczelarzy
Nasz Hotel dla Pszczół
prowadzony przez młodych pszczelarzy
z systemem nawadniania
Nasz Ogród Miododajny
z systemem nawadniania
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5
A A A

Kalendarz wydarzeń

Dzień Św. Ambrożego - patrona pszczelarzy
Środa, 07 Grudzień 2022
Odsłon : 11032

7 grudnia obchodzimy imieniny i wspominamy św. Ambrożego, patrona pszczelarzy. Kim był ten jeden z czterech doktorów kościoła zachodniego, określany jako perła na palcu Boga, święty kościoła katolickiego i prawosławnego? Dlaczego został opiekunem pszczelarzy mimo, iż nigdy w dosłownym znaczeniu, nie zajmował się tymi pożytecznymi owadami? 

Urodził się w 340 roku w Trewirze, na terenie obecnych Niemiec. Zaraz po urodzeniu, jak głosi legenda, do pokoju maleńkiego Ambrożego wpadł rój pszczół. Owady obsiadały jego twarz, ale nie żądliły go. Wchodziły do ust i karmiły miodem. Matka była przerażona, zaś ojciec powiedział: To chyba znak z nieba. Nasz syn będzie kimś wyjątkowym.

Był wszechstronnie wykształcony, wzięty adwokat. 7 grudnia 374 roku, kiedy został wyświęcony na biskupa, rozdał cały swój majątek biednym.

Był niezwykle uzdolnionym mówcą. Napisał wiele kazań, listów i komentarzy do Ewangelii. Autorzy biografii Ambrożego podkreślają, że w jego ustach słowo Boże było jak miód, a kazania jak plaster miodu. To właśnie pod ich wpływem nawrócił się m.in. św. Augustyn. 

Ambroży był pracowity jak pszczoła. Po śmierci jego obowiązki musiało przejąć aż pięciu kapłanów.

Kult św. Ambrożego wśród polskich pszczelarzy i nie tylko trwa od pokoleń. Pszczelarze jego wizerunek często umieszczają na swoich sztandarach i świecach wyrabianych z wosku. Wierzą, że św. Ambroży miodu dołoży

loading...
Aktualności
Otrzymane referencje
Dlaczego pszczoły giną ?
Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze

Nasze zdrowie w dużej mierze zależy od środowiska, w którym żyjemy, ale też od wartości zdrowotnej tego, co jemy. Mazowsze ma w dużej mierze charakter rolniczy, a to szczególnie zobowiązuje do przestrzegania zasad dobrej praktyki rolniczej i produkcyjnej. Dzięki rosnącej świadomości mieszkańców, właśnie na Mazowszu odnaleźć można smaczne, zdrowe, wysokiej klasy produkty, wytwarzane dzięki naturalnym procesom technologicznym, według tradycyjnej receptury, z surowców pochodzących z upraw ekologicznych i rolnictwa zintegrowanego. Członkowie naszego Stowarzyszenia są członkami Sieci dziedzictwa kulinarnego Mazowsza i oferują najwyższej jakości produkty pochodzenia pszczelego tj. mód, pyłek, pierzgę, propolis.

Czytaj więcej
Zadzwoń do nas +48 608 594 113
Wyślij nam wadomośćkontakt(at)nasze-pszczoly.pl
Nasz adresul. Ogrodowa 17
05-123 Chotomów
Polska

 

  

Dysponujemy dużą bazą sprzętu pasiecznego oraz ogrodniczego, a także możemy zaoferować swoje usługi. Zachęcamy wszystkich do korzystania z naszej wypożyczalni. Pieniądze z wynajmu są przeznaczane na ratowanie pszczół. Finansujemy z nich rozbudowę bazy pożytkowej dla pszczół w postaci zasiewów roślin i drzew miododajnych, zakup probiotyków dla pszczół oraz rozbudowę nowych rodzin pszczelich.